AstroNEWS - Astronomiczne Aktualności
- Imieniny

Wszechświat

Gwiazdozbiory

Inne

Info o stronie

Strona kompatybilna ze standardami W3C

Zalecana rozdzielczość: 1024x768 z 24-bitowym kolorem.

statystyka

Układ Słoneczny

Sonda

Celujący
Bardzo dobry
Dobry
Dostateczny
Dopuszczający
Niedostateczny

Zobacz wyniki

Subskrypcja

Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach wpisz swój adres email:


Strona główna » AstroQuiz

AstroQuiz

Dawno temu, dawno temu. A właściwie nie tak dawno, bo tylko 7 lat temu. Kiedy to nie było jeszcze neostrady, a gadu-gadu dopiero raczkowało, istniał sobie kanał na IRC'u o nazwie #astropl. Pewnie wielu czytających zapyta, a co to jest IRC? A no zanim powstały czaty na Onecie i Interii, zanim w ogóle WWW powstało, internauci za pomocą tego protokołu mogli na żywo uczestniczyć w dyskusji. Tak jak do WWW potrzebna jest przeglądarka, do IRC potrzebny był klient IRC, np. schareware'owy mIRC. Za pomocą klienta IRC łączyło się z odpowiednim serwerem IRC i wchodziło na dany kanał.

mIRC był całkiem fajnym klientem. Obsługiwał język skryptowy. W tym oto języku był napisany skrypt przeprowadzający quiz. Początkowo korzystaliśmy ze skryptu Redhead (nie mylić z Red Hat'em ;). Potem wykorzystując kod innego skryptu o nazwie Kapibara Autokwiz rozbudowałem go o m.in. automatyczne wchodzenie na kanał, bo czasem gdy uczestnicy zbyt szybko odpowiadali na pytania, to boty pilnujące porządku na kanale uznawały prowadzącego quiz za spamera i wykopywało go z kanału. Tak powstał dedykowany skrypt AstroQUIZ.

Quizy były organizowane często wieczorem około godziny 21. Na tej stronie internetowej publikowane były wyniki i ranking uczestników.

W bywalcy kanału #astropl byli też stałymi uczestnikami grupy dyskusyjnej pl.sci.kosmos. Pewnie wielu młodych spyta, a co to za dziwna nazwa i adres? I po kliknięciu na link otwiera się coś dziwnego! Bo zanim powstały fora na phpBB, zanim PHP powstało, baa! Zanim WWW powstało!!! Istniało coś co się nazywało Usenet. Podobnie jak z IRC, do korzystania z Usenet służył program który był klientem News. Trzeba było go skonfigurować do łączenia się z odpowiednim serwerem protokołu NNTP i można było brać udział w dyskusjach na grupach dyskusyjnych których były (i są nadal) setki. Obecnie Google Groups i Onet Niusy dają dostęp do wielu grup dyskusyjnych z poziomu WWW.

Autor: Michał Niedźwiecki
Opublikowany: 2008-10-11 21:29
Uaktualniony: 2008-10-11 22:31

Dodaj komentarz

imię
e-mail*

* - e-mail nie jest wymagany, jednak gdy podasz swój e-mail, otrzymasz informację o odpowiedzi na Twój komentarz